ShiKon Budo Kai ČR – Aikido Litoměřice

pageglare001_cr

O nás

rosu1„Kdybys tak náhodou, měl pocit, že jsi sám. Tou cestou mechovou přijď rychle rovnou k nám…“ – naše oblíbená píseň

V našem klubu cvičíme Yoshinkan Aikido. Tento styl po druhé světové válce založil Gozo Shioda. Často se označuje jako “tvrdý” styl Aikida. Yoshinkan je celosvětově velmi rozšířen. Náš klub je napojen na australského Shihana Joe Thambu (7.DAN) pocházejícího z Malajsie. V našem klubu ctíme principy SHIKON BUDOKAI, a tak naše aikido snoubí tradiční Yoshinkan se směrem Shikonu. Yoshinkan Aikido má přibližně 150 kihon waza – základních technik, které se začínají učit již od prvního tréninku. Základní techniky se skládají z jednotlivých částí jako iniciování útoku, kontrola soupeře a aplikování páky či hodu na zem.

Historie našeho oddílu je dlouhá více než jedno desetiletí. Založil jej Rosťa Pangrác (tehdy 1.kyu), který se do Litoměřic přistěhoval z nedaleké České Lípy, kde cvičil Aikido od roku 1995  se Zdeňkem Březnou(3.dan). Protože chtěl v Aikido pokračovat dál a z časových důvodů nemohl na tréninky do České Lípy dojíždět, nezbylo mu nic jiného, než založit oddíl v Litoměřicích. Začal tedy s informační kampaní, tzn. přemlouval lidi v ranních hodinách na místním vinobraní (využívajíc jejich rozjařeného stavu), vylepoval letáčky po městě a dokonce se „naboural“ do informačního systému nemocnice, kde uveřejnil náborový inzerát. Prostě ze všech sil se snažil „nachytat“ nějaké zájemce o cvičení Aikido.

14.10.1999 se na prvním, spíše informativním tréninku sešlo v tělocvičně 8.ZŠ asi 20 zájemců o cvičení Aikido. No a pak se začalo cvičit. Počty cvičenců se obměňovaly, ale z těch úplně prvních, „zakládajících“ členů dosud „vydrželi“ 3 lidé. V dnešní době na tréninky pravidelně dochází více než 20 „aikiďáků“ a v poměrně hojném počtu se zúčastňujeme různých akcí jako jsou semináře, letní a zimní školy apod. V nemenším počtu pořádáme „skoro“ pravidelné schůze v restauraci Sokolovna a akce typu „narození dítěte“, „rozloučení se svobodou“, „svatba“, „rozloučení se starým rokem“ apod. Za tu dobu se pár našich cvičenců odalo raftingu. Podařilo se splout několik krásných řek v Slovisku, Francii, Švýcarsku, Rakousku. Několik nadšenců neodolalo pádáku, mohu konstatovat, že zažívají pocity mezi životem a smrtí. Prostě se dá říct,  „Všichni v oddíle jsme získali kromě samotného cvičení Aikido i řadu nových přátel, se kterými rádi trávíme čas i mimo tatami.“

Náš klub je členem asociace Shi Kon Budo Kai, která je součástí Shi Kon Budo Kai International.  Ale více podrobností se dozvíte v sekci Shi Kon Aikido Kai.

A na závěr vysvětlení, co to znamená ISSHINKAN. Znak KAN znamená místo, kde se cvičí bojová umění, a ISSHIN? Dá se přeložit jako jedna mysl nebo jednotná mysl. Vyberte si sami.

Certifikáty:

Certifikáty_0006 Certifikáty_0003 Certifikáty_0002

 

 

 

 

 

 

Certifikáty_0004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHODANMartin trenérMartin

 

 

 

 

 

 

 

SANDANRosu1024

2013-08-29_210727Certifikáty_0001