ShiKon Budo Kai ČR – Aikido Litoměřice

pageglare001_cr

Historie Aikido

osensei2„Protože Ai (harmonie) má mnoho společného s Ai (láskou), rozhodl jsem se názvat mé jedinečné budo, ‚Aikido‘ “ – O’sensei

Aikido je jedna z nejmladších forem Budo. Je však založeno na velmi starých bojových uměních, ze kterých nejvíce Aikido ovlivnilo Daito Ryu Aikijutsu. Aikido však ovlivnila i škola šermu Katori, která existuje již od 15. století, a další formy bojových umění.

Daito Ryu Aikijujutsu, které je považováno za předchůdce, či základ Aikido, bylo založeno již v 9. století samurajem z rodu Minamoto, Šintra Saburó Jošimicu. Toto umění se pak předávalo v rámci rodinné dynastie po generacích až k Sokaku Takedovi, který začal v vyučovat Daito Ryu veřejně.

 

Od Daito Ryu…

takeda1Sokaku Takeda (1859-1943) se narodil v době, kdy starý feudální samurajský systém začal ustupovat požadavkům moderní doby. Šogunát zanikl, moc se opět dostala do rukou císaře, a o něco později bylo zakázáno nosit veřejně meče – symbol samurajů.

Přesto byl vychováván v duchu samurajských tradic samozřejmě s důrazem na znalost bojových umění. Od svého otce se učil Daito Ryu Aikijujutsu, ale také trénoval japonský šerm (kenjutsu) a další bojová umění (boj s tyčí, oštěpem, naginatou atd.). Během svého života vybojoval několik soubojů, z nichž mnohé byli souboje na život a na smrt.

Na konci 19. století začal vyučovat Daito Ryu veřejně, neboť v té době již nebylo nutné udržovat bojová umění v tajnosti. Jeho žáky byly prominentní členové japonské společnosti, příslušníci policie a armády. V roce 1905 začal vyučovat Daito Ryu na ostrově Hokaidó.
…po dnešní Aikido

ueshiba1V roce 1915 se poprvé setkal se zakladatelem Aikido, Morihei Ueshibou (1883-1969) později známým jako O`Sensei. Ten se stal brzy jedním z jeho nejlepších žáků, a obdržel osvědčení vyučovat Daito Ryu Aikijujutsu. O 5 let později se přidal k náboženské sektě Omoto-kyo, ale stále pokračoval v učení se od Takedy senseie. Sám také Aikijujutsu vyučoval, a to až do 40-tých let, kdy došlo k roztržce mezi ním a Takedou. Ueshiba se osamostatnil a začal pro Aikijujutsu používat názvy jako Aiki-budo, Ueshiba ryu apod. Název Aikido se začal používat až po druhé světové válce.

Pod vlivem Omoto-kyo také začal formovat filozofický rámec budoucího Aikido, protože původní Aikijujutsu sloužilo pouze k likvidaci protivníka. Filozofie je založena na harmonii, míru a lásce mezi lidmi. Mimo jiné je kladen velký důraz na splynutí (smíšení) energií obránce s útočníkem, a nenásilném řešení konfliktních situací. V duchu této filozofie se upravovali i techniky. Pohyby se staly více cirkulárními než v Aikijujutsu, některé brutální techniky byly odstraněny, a nahrazeny způsobem, kdy je protivník kontrolován bez toho, aby se mu ublížilo.

V 50. letech se Aikido začalo šířit do světa. Nejprve do U.S.A. a Francie, a pak také do jiných zemí. Dnes je rozšířeno do více než 70 zemí a cvičí jej okolo 2 miliónů lidí.

Je třeba říci, že existuje více stylů či interpretací Aikido. Mezi nejznámější patří Aikikai Aikido, Yoshinkan Aikido, Ki-Aikido, Tomiki Aikido, Iwama ryu Aikido atd. Tyto styly byly založeny žáky O`Senseie, kteří interpretovali Aikido tak, jak jej sami pochopili. Každý z těchto stylů má své výhody a také nevýhody, každý se více či méně zaměřuje na určité aspekty Aikido. Nelze tedy říci, tento styl je lepší a jiný horší, pořád je to Aikido.